Pokud chcete znát původ fermentovaných čajů, začtěte se dál...

O historii a původu čaje puerh

Původ a potažmo i historie čaje Puerh lze podle historicky dochovaných památek a pramenů datovat až do daleké minulosti. Historici se shodují, že čaj Pu-erh byl vyráběn už téměř před 1800 lety, tedy za Dynastie Východní Chan (25-220 n.l.).

Za dynastie Tchang (618-907) se čaj z oblastí Xishuangbanna stal velice populárním nápojem především u šlechticů. Za časů Sungské dynastie (960-1279) měl čaj Pu-erh takovou hodnotu, že ho lidé mohli dokonce směnit za koně pocházejícího ze západních regionů. Vzhledem k jeho ceně a obchodovatelnosti se tento čaj Puerh stal známým i v okolních zemích. Později, asi ve čtrnáctém století, mohl být tento skvost obchodován prakticky do celého světa.

Jak praví jedna legenda, o pěstování vůbec prvního čajovníku se postaral císař Zhu-ge Liang. V roce 225 - v době Tří říší - vnikl císař se svými vojsky až k oblasti Nannuo. Zde však začali vojáci trpět podivnou nemocí, která se nejčastěji projevovala nebývalou potřebou spát. Ovšem na tuto nemoc v té době neexistoval žádný lék. Když císař viděl, v jakém stavu se nachází jeho vojsko, rozzlobeně na jedné hoře zapíchl do země hůl, která vyrašila, vyrostla do výšky a obrostla listím, ze kterého Zhu-ge Liang připravil odvar pro své vojáky. Ti se ihned po napití zázračně uzdravili a jejich tažení tak mohlo pokračovat.

Možná je vhodné poznamenat, že Zhu-ge Liang je historická osoba, která skutečně existovala. Tohoto, dnes už bývalého politika, vojevůdce a učence můžeme dodnes pokládat za největšího stratéga své doby. Je s ním spojeno i mnoho dalších legend, ze kterých také například vznikly názvy šesti původních čajových hor, které jsou pojmenovány podle šesti předmětů, které zde císař při svém tažení zapomněl.

© 2014-2023 YUNNAN Puerh|CZ